– Vi arrangerar Foyen-dagen för att vi tidigt såg värdet i en mötesplats för oss som på olika sätt är verksamma och drivande inom samhällsbyggnad. I takt med att spelplanen förändras behöver vi förstå hur vi kan samverka i frågor så som ny teknik, AI, energiförsörjning, säkerhet och försvar, säger Foyens VD Maria Wallenborg Ekdahl.
Juridiken och lagstiftningen är inte bara en grundläggande förutsättning för samhällets stabilitet, utan också helt avgörande för att stora, komplexa samhällsbyggnadsprojekt ska fungera.
– Juridiken är ett nödvändigt verktyg för att få saker att hända, du kan inte bygga utan att ha ett kontrakt och inte fatta beslut utan ett ramverk. Juridiken går som en ryggrad genom allt som sker i ett samhälle, säger John Hane som är delägare i Foyen.
Han har ägnat ett och ett halvt decennium åt att jobba som rådgivare till samhällsbyggnadssektorn i stora infrastrukturprojekt som Slussen, tvärbanan och Barkarbystaden. På Foyen-dagen höll han en föreläsning om varför det är så svårt med stadsplaneringen i Stockholm, varför det är så dyrt att bo i innerstan och hur man skulle behöva bygga för att även nya områden ska få ett sprudlande stadsliv.
– Det här är frågor som vi på Foyen kommer i kontakt med eftersom vi är flitigt anlitade som kurshållare inom samhällsbyggnad. Då träffar vi mycket praktiker och lär oss om hur branschen fungerar. I dag har vi en utblick över hela Sverige och har mycket att prata om. Det är därför vi anordnar Foyen-dagen, säger John Hane.
En av de frågor som diskuterades flitigt under Foyen-dagen var AI och hur det tekniska paradigmskifte som vi befinner oss i just nu påverkar både samhällsbyggandet och juridiken.
– Juridiken är ofta avgörande för att nya, innovativa lösningar ska gå att utveckla och använda. Det är lätt att glömma att den juridiska ordningen inte bara fungerar som en struktur för konfliktlösning utan framför allt som en katalysator för innovation och utveckling. Här har vi som jurister en viktig roll, säger Maria Wallenborg Ekdahl.
Andra frågor som lyftes under dagen var säkerhet, försvar och den högaktuella säkerhetsskyddslagstiftningen, liksom framtidens energiförsörjning.
– Det föll sig naturligt eftersom vår kollega Hanna Larsson nyligen deltagit i den statliga utredning som ligger till grund för hur vår elmarknad och vårt elnät kommer att utvecklas under de kommande åren, säger Maria Wallenborg Ekdahl.
En av alla som satt i publiken den här dagen var Anders Kumlin, VD på Tessin.
– Jag tycker att Foyen-dagen är ett mycket bra initiativ. Det har varit väldigt intressanta föredrag med mycket fakta, men på ett roligt sätt. Eftersom jag själv jobbar med fastigheter och fastighetsfinansiering så lyssnade jag bland annat på samtalet om digitalisering och AI i byggbranschen. Det var väldigt lärorikt. Annars var det nog diskussionen i paneldebatten om framtidens börs på Börsforum som jag tyckte var allra mest intressant, säger han.
Maria Wallenborg Ekdahl säger att Foyen-dagen har blivit en fin tradition som Foyen kommer att hålla fast vid.
– Det finns en mycket viktig parameter som AI ännu inte har kunnat ersätta och det är kraften i det mänskliga mötet. Vi tycker om att träffas och lika mycket som vi strävar efter innovation ser vi värdet i våra traditioner, säger hon.